• امروز : پنج شنبه - ۲۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 13 June - 2024
کل اخبار: 1572اخبار امروز : 0
5

توهین‌های بیشرمانه روزنامه دولتی باکو به ایران و مقام ولایت

  • کد خبر : 5285
  • 06 اسفند 1401 - 6:14
توهین‌های بیشرمانه روزنامه دولتی باکو به ایران و مقام ولایت

پس از توهین‌های بی‌شرمانه نشریه شارلی ابدو این‌بار روزنامه دولتی آذربایجان در باکو در ۱۵ بهمن ضمن انتشار کاریکاتورهایی به توهین‌های بی سابقه به اسلام، ایران و مقام ولایت پرداخت.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: علی‬ معروفی‬ آرانی‬، ‬ منتقد‬ و‬ پژوهشگر‬ فرهنگ‬ و پژوهشگر در حوزه صهیونیسم در گزارشی که برای انتشار در اختیار مهر قرار گرفته، به روابط تجاری الهام علی‌اف با رژیم صهیونیستی و ثروت اندوزی او و اقدامات خصمانه‌اش علیه اسلام و همچنین جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

مشروح این گزارش را در ادامه بخوانید:

رفتار و موضع‌گیری مقامات آذربایجان در مقابل ایران نه در این روزها و هفته‌های اخیر بلکه در سال‌های گذشته همواره رفتاری غیردیپلماتیک و خصمانه بوده است. متأسفانه خویشتنداری بیش از حد ایران در مقابل مقامات باکو آن‌ها را دچار این توهم کرده که ظاهراً آنها می‌توانند با دست بالا با ایران برخورد کنند. جمهوری آذربایجان به عنوان ابزار رژیم صهیونیستی در منطقه به کرات اقداماتی انجام داده که خلاف امنیت ملی ایران بوده و نمونه‌های علنی شده این رفتارهای شرورانه مانند ترور دانشمندان هسته‌ای و پرواز پهپاد بر فراز فردو از طریق خاک آذربایجان صورت گرفته و در همه این موارد اگر ایران برخورد لازم را در همان مقطع صورت می‌داد، مقامات باکو متوجه می‌شدند که باید تغییر رویه دهند.

باکو و آنکارا پای رژیم صهیونیستی را به مرزهای شمالی ایران باز کرده‌اند و در حالی که اجازه حضور هیچ شرکت ایرانی را برای بازسازی مناطق تازه آزادشده در آذربایجان نداده‌اند و حتی به تجار و بازرگانان ایرانی ویزا نیز نمی‌دهند، صهیونیست‌ها را به ایجاد دهکده‌های هوشمند در مرزهای شمالی ایران و تأسیس پایگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در پوشش راه اندازی کارخانه لبنیات و غیره تشویق کرده‌اند. بنابراین باید ائتلاف سازی با رقبای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ترکیه و منتقدان سیاست‌های تهاجمی این کشور مانند فرانسه، مصر، قبرس، هند و غیره جدی گرفته شده و انفعال فعلی پایان یابد. همچنین باید به ترکیه تفهیم شود که با توجه به سرکوب اقوام غیرترک در این کشور و سیاست خارجی تهاجمی و غیردوستانه آن در قبال بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه، پتانسیل‌های فراوانی برای تادیب حاکمان آنکارا وجود دارد.

تا به امروز آذربایجان و ترکیه تصور کرده‌اند در قبال رفتارهای تهاجمی خود پاسخ متقابل و مقتضی دریافت نمی‌کنند. علت این مساله گره خوردن منافع اقتصادی برخی افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها در داخل ایران با مراکزی در این دو کشور و به خصوص ترکیه است که باعث ریشه دواندن تفکرات قومیتی و پان ترکی در آنها و سکوتشان در این شرایط حساس شده است. تشویق ایرانیان به سفرهای توریستی به ترکیه و هزینه کردن میلیاردها دلار در این کشور از سرمایه‌های ملی برای خرید ملک اقدامی ضدامنیتی است و باید متوقف شود. پیش از این چنین رویه‌ای در قبال امارات در پیش گرفته شد که نتایج تلخ آن را در سال‌های بعد شاهد بودیم. ایران باید از اهمیت و جایگاه تاریخی و ژئوپلتیکی خود آگاه باشد و جایگاهی به عنوان بازیگری کوچک در قفقاز برای خود در نظر نگیرد. ایران با کشورهای منطقه قفقاز و آسیای مرکزی اشتراکات فرهنگی، تمدنی، اقتصادی و امنیتی فراوانی دارد و نباید با تمرکز بیش از اندازه برای نقش آفرینی در برخی کشورهای عربی از این منطقه مهم غفلت کند تا شاهد نفوذ صهیونیست‌ها در چند کیلومتری مرزهای خود باشد.

پیام‌های دوستی به باکو، دولت باکو و رسانه‌هایش را گستاخ‌تر، طلبکارتر و وقیح‌تر از گذشته کرده است

در ادامه رفتارهای خصمانه دولت باکو و افعال بی‌شرمانه رسانه‌های وابسته به این دولت، «روزنامه خلق» جمهوری آذربایجان در ۱۵ بهمن با انتشار یک کاریکاتور به مسئولین تراز اول جمهوری اسلامی ایران توهین کرد. این کاریکاتور همراه با یک یادداشت بلندبالا که حاوی انواع توهین‌ها و تهمت‌های ناروا به موجودیت ایران، ساحت دین و روحانیت و … منتشر شده است. نحوه نگارش و تنظیم این یادداشت به قدری وقیحانه، اما هدفمند است که در هنگام خواندن متن، این فکر به ذهن خطور می‌کند که گویی رژیم اسرائیل از زبان این روزنامه آذربایجانی سخن می‌گوید! به نظر می‌رسد علیرغم خویشتن داری مسئولین جمهوری اسلامی ایران و ارسال سیگنال‌ها و پیام‌های دوستی به باکو، دولت باکو و رسانه‌هایش روز به روز گستاخ‌تر، طلبکارتر و وقیح‌تر از گذشته می‌شوند و درجه و میزان دشمنی خود را بیشتر و بیشتر می‌کنند و رفته رفته خود را برای مرحله دیگری از تقابل با ایران آماده می‌کنند. در قسمتی از متن مذکور مشخصاً و دقیقاً از تلاش برای تغییر نظام در ایران و دوستی با اسرائیل گفته شده است. مدیر مسئول این روزنامه، افلاطون آماشوف است که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۲ رئیس شورای مطبوعات جمهوری آذربایجان است و مسئولیت اصلی هماهنگی و نظارت بر امور مطبوعات این کشور را بر عهده داشت.

با این وجود، توهین‌های موجود در روزنامه دولتی خلق که توسط افلاطون آماشوف اداره می‌شود چیز دیگری را نشان می‌دهد! اما مسئله ناراحت کننده و خطرناک، بخش دیگر این قضیه است: نفرت‌پراکنی‌ها و دشمنی دولت باکو علیه ایران در یک طرف ماجرا قرار دارد؛ انفعال، ضعف، و سهل انگاری عمدی و خودزنی ایران در طرف دیگر ماجرا. طی سال‌های گذشته مستندهای بسیاری با سختی‌های فراوان در خصوص واقعیات منطقه قفقاز و آذربایجان توسط مستندسازان جوان ایرانی تهیه و تولید شده است که به آنها یا اجازه انتشار داده نشده است و یا با سنگ اندازی و تعویق و محدودیت در پخش، عملاً اثربخشی آن را از بین برده‌اند. مثال اخیر این موضوع مستندی است که در خصوص خانواده علی‌اف ساخته شده است و پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام از پخش آن جلوگیری شد. بیشتر بخوانید: لابی آذربایجان مجدداً مانع پخش مستند حیدر علی‌اف شد! سانسورهایی که در رسانه صورت می‌گیرد بی‌ربط و جدای از مسائل دیگر نمی‌تواند باشد؛ در واقع سانسورِ تهدید بالقوه و بالفعل دولت باکو علیه کشور در رسانه‌های ایرانی، انعکاسی از مسائل و مشکلات عمیق‌تر در جای دیگری از نظام است که گره در مسائل مختلفی از جمله سیاست، اقتصاد، قوم‌گرایی و لابی‌گری و … خورده است. اما پرسش اصلی این است که این سانسورها تا به کجا و تا چه قیمتی ادامه خواهد داشت؟! اکنون به وضوح به امام امت توهین شده است. آیا مردم متدین و جامعه روحانیت این توهین را تحمل می‌کنند؟!! پرونده جمهوری آذربایجان و دشمنی‌هایی که توسط رژیم اسرائیل از این خطه علیه ایران خط‌دهی می‌شود، دیگر بر کسی پوشیده نیست و کاملاً عیان شده است. هرچند برخی مسئولین و رسانه‌های ایرانی در طول سال‌های گذشته تلاش کرده‌اند تا با مدارا و یا با نوعی از مصلحت اندیشی، این موضوع را نادیده بگیرند، اما این چشم‌پوشی‌ها مشخصاً تا یک زمان معلوم قابل انجام است و از یک نقطه‌ی به‌خصوص به بعد نه تنها قابل ادامه نیست بلکه در ذیل تهدید امنیت ملی قرار می‌گیرد و هزینه ساز خواهد شد و حتماً باید پاسخ داده شود؛ اکنون به این مرحله بسیار نزدیک شده‌ایم!

جمهوری اسلامی ایران بر اساس حسن همجواری و سیاست همسایگی همواره رفتاری درخور داشته و با تاکید بر این اصل با همسایگان رفتار کرده است، اما به نظر می‌رسد جمهوری آذربایجان با دخالت کشورهای ثالث، آگاهانه نمی‌خواهد متوجه حسن رفتار ایران شود و به برخورد دوگانه و دو پهلوی خود در قبال ایران ادامه می‌دهد.

سیاست جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با همسایگان توأم با حسن همسایگی و مبتنی بر گسترش تعامل با آنهاست و این شامل آذربایجان نیز می‌شود و بارها مسئولان کشور بر این مساله تاکید کرده‌اند ضمن اینکه ایران همواره از تمامیت ارضی کشورهای منطقه حمایت می‌کند اما متأسفانه آذربایجان متوجه نیست که برخی از حامیان او می‌خواهند که تنش تهران و باکو افزایش یابد تا بتوانند به اهداف منطقه‌ای خود جامه عمل بپوشانند.

با توجه به تحولات اخیری که در مورد مناطق مرزی میان ایران، آذربایجان و ارمنستان به وجود آمده بود، جمهوری اسلامی ایران تلاش کرد تا از طریق گفت‌وگو این مساله را حل کند؛ البته در مقطعی هشدار هم داد که تغییر مرزها خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است. در همین راستا حسین امیرعبداللهیان از جیحون بایراموف وزیر خارجه آذربایجان برای شرکت در نشست ابتکاری ایران موسوم به ۳+۳ در تهران دعوت کرد تا برای حل و فصل مسائل منطقه از راه دیپلماسی عمل شود.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به دیدار اخیر رؤسای جمهور دو کشور در آستانه، گفت‌وگوها و تماس‌های میان مقامات تهران و باکو را مثبت ارزیابی کرده و بر آمادگی جمهوری آذربایجان جهت تقویت روابط و رفع سوءتفاهم‌ها تاکید کرد.

کفتارها در حدی نیستند که برای شیران ایران رجز بخوانند

اما شواهد و اظهارات دو پهلو و متناقض مقامات آذربایجان حکایت از این دارد که آن‌ها نمی‌خواهند مسائل حل شود و به دنبال افزایش تنش البته با حمایت و دخالت کشورهای ثالث از جمله رژیم صهیونیستی هستند. این عملکرد باکو چنان شدت یافت که وزارت امور خارجه علی علیزاده، سفیر این کشور را احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به آذربایجان را اعلام کرد.

روز بعد نیز جمهوری آذربایجان، سید عباس موسوی سفیر کشورمان در باکو را فراخواند و اعتراض خود مبنی بر ادعا علیه آذربایجان توسط رسانه‌های ایران را به وی اعلام داشت. در این مرحله ظاهراً روابط ایران و آذربایجان وارد مرحله دیگری شده است، آذربایجان باید بداند در حدی نیست که خواسته باشد با ایران وارد بازی تعریف شده توسط دیگران در منطقه شود قطعاً در چنین شرایطی با واکنش و پاسخ شدید ایران مواجه خواهد شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه نیز در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در مدت اخیر شاهد طرح اظهاراتی ضد ایرانی از سوی رئیس جمهور آذربایجان و رسانه‌های آذربایجانی بوده‌ایم. در این مدت ایران بارها در برابر این اظهارات سکوت کرده است ولی اینگونه رفتارها از سوی مقامات و رسانه‌های آذربایجانی تکرار شده و سیاست ایران در ارتباط با این تحرکات چیست؟ گفت: همانطور که می‌دانید وزارت خارجه در واکنش به اظهارات صورت گرفته سفیر آذربایجان در تهران را احضار کرد و اعتراض شدید ایران را به وی اعلام کرد.

به گفته وی؛ سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با همسایگان مبتنی بر سیاست حسن همجواری و گسترش همکاری با آنهاست و آذربایجان نیز از این امر استثنا نیست ولی کسی حق ندارد از سیاست حکیمانه ایران سو برداشت کند. سکوت و احیاناً عدم اقدام متقابل از سوی ایران در مورد برخی از اظهارات محاسبه نشده و یا اظهاراتی که ناشی از محاسبات غلط است به معنای ناتوانی نیست بلکه برآمده از سیاست اقتدار ایران است. برآمده از سیاست مسئولانه یک کشور مقتدر است.

این تحولات به اعلام و مراتب اعتراض کشورها محدود نشد و آذربایجان در یک اقدام واکنشی با افتتاح سفارت این کشور در تل آویو موافقت کرد تا از این طریق بخواهد به نوعی ایران را وادار به عکس العمل کند. این مسائل نشان می‌دهد آذربایجان به دنبال حل مساله نیست در حالی که ایران معتقد به حل موضوع از طریق گفت‌وگوهای دیپلماتیک است.

برهان حشمتی یک کارشناس مسائل قفقاز معتقد است: سیاست ایران از حق خویشتنداری عبور کرده، مماشات بیش از حد باعث شده که جمهوری آذربایجان به هیچ حد و مرزی برای توهین به ایران اکتفا نکند و در همین راستا اقدامات عملی و تروریستی را برای ضربه زدن به تمامیت ارضی ایران در دستور کار خود قرار داده است. مذاکرات با باکو باید از موضع قدرت و اصلاحات انجام شود، باکو اصلاح سیاست‌هایش در قبال ایران را بپذیرد و آن‌ها را اجرا کند و از حمایت‌های ضد ایرانی بپرهیزد.

در عین حال به نظر می‌رسد جمهوری آذربایجان به تنهایی نمی‌تواند برای مسائل پیش آمده در منطقه تصمیم گیری کند و خود تصمیم‌گیر اصلی نیست و طبیعتاً کشورهای ثالث مانند رژیم صهیونیستی خط مشی آن را تعیین می‌کنند.

علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین المللی در یادداشتی درباره مناسبات ایران و آذربایجان تاکید کرد که در هفته‌های اخیر برخی از روی ناآگاهی و برخی از روی غرض‌ورزی شایع کردند که ایران می‌خواهد با جمهوری آذربایجان بجنگد. این ناجوانمردانه‌ترین تهمت به ایران است.

وی گفته است که ایران بنا ندارد که به هیچ کشور همسایه چه در قفقاز، چه نقاط دیگر به خصوص همسایگان خود کوچک‌ترین تعرضی داشته باشد، به ویژه مردم هم‌جنس، هم‌نژاد، هم زبان، هم‌دین، هم‌مذهب، هم‌سنت و هم‌تاریخ ما یعنی مردم جمهوری آذربایجان نور چشم ما هستند.

در همین راستا حکمت حاجی‌اف دستیار رئیس جمهور آذربایجان و رئیس بخش سیاست خارجی ریاست جمهوری این کشور ضمن استقبال از اظهارات علی اکبر ولایتی تاکید کرد که جمهوری آذربایجان همواره علاقه‌مند به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران بر اساس احترام و اعتماد متقابل بوده است و این مهم همچنان ادامه دارد.

اما با این وجود شاهد پالس‌های مثبت و منفی از سوی جمهوری آذربایجان هستیم که متأسفانه روند گفت‌وگوهای دیپلماتیک را با سختی رو به رو می‌کند. دلیل آن نیز تاکید برخی از مقامات آذربایجان بر گسترش روابط دو جانبه با ایران است اما از سوی دیگر الهام علی‌اف رئیس جمهور این کشور بار دیگر اظهاراتی تحریک آمیز بیان می‌کند با این مضمون که «من با سه رئیس جمهور ایران، خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی کار کرده‌ام، سال‌هاست که وضعیت هیچ‌گاه مانند امروز نبوده است.»

علی‌اف همچنین مدعی شد که ایران هیچ‌گاه دو رزمایش نظامی متوالی در طی چند ماه در مرزهای ما انجام نداده است. هیچ گاه اظهاراتی پر از نفرت‌پراکنی و تهدید علیه آذربایجان مطرح نشده بود. ما نهایت تلاشمان را خواهیم کرد تا از شیوه زندگی‌مان، از مسیر سکولار توسعه و پیشرفت آذربایجان و آذربایجانی‌ها از جمله آذربایجانی‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند، صیانت کنیم. آن‌ها بخشی از ملت ما هستند.

سالار سیف‌الدینی کارشناس مسائل قفقاز جنوبی نیز به گسترش روابط اسرائیل و آذربایجان اشاره کرده و تاکید می‌کند که باکو سعی دارد اتحاد استراتژیک خود با اسرائیل را بیش از گذشته علیه ایران به کار ببرد. هر دو کشور انگیزه‌های ضد ایرانی قوی دارند. پس از هشدار نظامی و مداخله ایران در شهریور گذشته و برگزاری مانور نظامی در منطقه، برای دومین بار طراحی الهام علی‌اف برای قطع مرز ایران و ارمنستان مخدوش شد. علی‌اف مجبور شد نیروهای نظامی‌اش را از خاک ارمنستان خارج کند. این موضوع ضربه حیثیتی بزرگی به اعتبار علی‌اف وارد کرد. برای همین به نظر می‌رسد، کنترلش را از دست داده و بر اساس احساسات عمل می‌کند.

همچنین حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز در نشست خبری اخیر خود درباره تحولات و تعاملات ایران و آذربایجان اظهار کرد: ماه گذشته من سفری به ارمنستان و متقابلاً آقای پاشینیان سفری به تهران داشتند که بخشی از محافل رسانه‌ای در آذربایجان نسبت به این سفر واکنش نشان دادند. ما آذربایجان و ارمنستان را همسایه خود می‌دانیم و هیچ گاه روابط‌مان را با یک طرف به حساب طرف دیگر تنظیم نمی‌کنیم و در راستای منافع متقابل و با اولویت نگاه به سیاست همسایگی این مساله را دنبال می‌کنیم و چشم‌داشتی به اراضی همسایه از جمله این دو کشور نداریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: به صراحت به همه بازیگران در حوزه قفقاز گفتیم هر گونه تغییر ژئوپلیتیک در منطقه با واکنش جدی ایران مواجه می‌شود. مقامات منطقه اطمینان دادند که این نگاه را ندارند پس چنین نگاهی هم در منطقه وجود ندارد.

با درک تمام شرایطی که در منطقه قفقاز و نوع روابط ایران و آذربایجان وجود دارد به نظر می‌رسد باید استراتژی و تغییر رفتار در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد تا ضمن کاهش تنش‌ها، دغدغه‌های امنیتی نیز بر طرف شود. زیرا آذربایجان نشان داده هر اندازه ایران با سیاست معقول و منطقی برخورد کرده پاسخ مناسبی از سوی باکو دریافت نکرده بلکه اوضاع بدتر هم شده است.

شیطنت عجیب قاری آذربایجان در رود مرزی ایران

روزگاری صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق برای پیشبرد انگیزه‌های توسعه‌طلبانه خود در خارج از مرزها و سرکوب در داخل، به آیات قرآن متوسل می‌شد. او برای زنده به‌گور کردن کردها و شیعیان عراق، «سوره انفال» را مرجع قرار می‌داد. حالا با فاصله‌ای چند دهه‌ای این بار، در کنار رود ارس، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان به تقلید از صدام، به آیات قرآن متوسل شده تا پیامی جنگ‌طلبانه را مخابره کند.

شاید برای اولین بار باشد که مردم جمهوری آذربایجان از رسانه ملی صدای تلاوت قرآن را می‌شنوند. «سوره فتح» در میان مسلمانان معنای بزرگی را القا می‌کند؛ معنایی بر مبنای آمادگی برای جنگ و فتح بزرگ. قرائت «سوره فتح» به خودی خود نه عامل تهدید است و نه عجیب، اما زمانی که علی‌اف، کنار رود ارس را بر می‌گزیند، هم تعجب‌برانگیز است و هم معنادار.

این اقدام به این معنی است که رژیم علی‌اف برای اینکه بتواند مسلمان آذربایجان را تبدیل به قرآن‌های سر نیزه در مقابل سپاه حق بکند دست به هر کاری خواهد زد. چند روز پیش، عبدالله آمدف، قاری آذربایجانی از طرف شبکه آذری تی وی به منطقه پل‌های خدا آفرین در مرز ایران فرستاده شده تا آیات ۱ تا ۵ سوره فتح را بخواند. برخی از تحلیل گران این اقدام آذربایجان را عجیب و تهدید آمیز ارزیابی کردند.

این اقدام پس از حمله یک فرد به سفارت آذربایجان در تهران به دلایل شخصی که در هفتم بهمن رخ داده، صورت گرفته است. البته در طول این دو هفته مقامات کشور آذربایجان، اقدامات دیگری همچون خروج اعضای سفارت خود از ایران، صدور بیانیه تند علیه ایران و… داشته‌اند.

اقدامات خصمانه دولت باکو علیه اسلام و ایران تازگی ندارد. پیشتر نیز این رژیم اقدامات اسلام ستیزانه بسیاری را انجام داده است که از جمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: نیروهای رژیم علی‌ف آذر سال ۱۳۹۴ به شهر نارداران واقع در ۳۰ کیلومتری باکو یورش بردند. حرم رحیمه خاتون (خواهر حضرت امام رضا علیه السلام) در این شهر واقع شده و از این حیث برای شیعیان دارای قداست است. در این حمله تعدادی از عزاداران حسینی به شهادت رسیدند. در جریان درگیری‌های شهر نارداران که متأسفانه با عدم واکنش جدی دولت وقت جمهوری اسلامی نیز همراه بود، تعدادی از شیعیان، از جمله حاج طالع باقرزاده، اسیر نیروهای رژیم باکو شدند. یکی از اتهامات حاج طالع حمل قرآن بود! عناد با شیعه در جمهوری آذربایجان به حدی است که احتزاز پرچم همجنس‌بازان و رژیم تل آویو آزاد است ولی برافراشتن پرچم عزاداری امام حسین (علیه السلام) ممنوع!

الهام علی‌اف همچنین در روز ۲۴ آبان عازم آلبانی میزبان سازمان مجاهدین خلق شد که گمانه‌زنی‌هایی در این رابطه صورت گرفته است. رئیس جمهور آلبانی نیز اخیراً به به باکو سفر کرد. همسایه شمالی ایران به مقری برای حضور سه عنصر ضد امنیت ملّی ایران یعنی تجزیه طلبان، ترویست‌های تکفیری و نظامیان صهیونیست بدل شده که البته باکو منکر آن است. در صورتی که پسر حیدر علی‌اف پا را فراتر بگذارد و بخشی از خاک خود را در اختیار سازمان تروریستی منافقین خلق (جنایتکارترین فرقه قرن ۱۴ ایران) قرار دهد، به منزله اعلام جنگ علنی علیه تهران تلقی خواهد شد و این آغازی است بر پایان رژیم خاندان علی‌اف.

مروری بر فعالیت‌های ثروت اندوزی الهام علی‌اف و خاندانش

بر اساس مدارک و اسناد معتبر، الهام علی‌اُف رئیس‌جمهور آذربایجان، پس از تکیه زدن بر مسند ریاست جمهوری، فعالیت‌های اقتصادی خود و خانواده‌اش را، گسترده‌تر کرده و در نگاهی کلی، نبض اقتصاد کشور آذربایجان به دست او و خانواده‌اش افتاد! الهام علی‌اُف، دو دختر به نام‌های لیلا و آرزو دارد و همچنین یک پسر به نام حیدر علی‌اُف، که همنام پدربزرگ خود است. همسرش مهربان علیوا، اهل اردبیل از روستاهای آذربایجان‌شرقی در ایران است. در ادامه به بسط فساد مالی علی‌اُف و خانواده‌اش می‌پردازیم.

لمس اولین حرام خواری و رشوه رئیس‌جمهور آذربایجان برای فروش نفت دریای خزر

سه ماه پس از جابه‌جایی قدرت و روی کار آمدن الهام علی‌اُف، وی قراردادی موسوم به «قرارداد قرن»، با شرکت بریتیش پترولیوم منعقد کرد تا این کمپانی صاحب نفت دریای خزر شود. لزلی آبراهامز، از عوامل سابق بریتیش پترولیوم می‌گوید: این کمپانی با چندین میلیون دلار پول غیرقانونی و تحریک مقامات آذربایجانی، راه را برای معامله نفتی با آذربایجان «هموار» کرد! از آبراهامز پرسیدند چه کسی از طرف بریتیش پترولیوم مأمور شده تا اطلاعات نظامی را در اختیار سازمان جاسوسی انگلیس قرار دهد و آیا او می‌دانسته که دارد از طرف بریتیش پترولیوم و دولت انگلیس، به دولت آذربایجان رشوه می‌دهد یا خیر؟ او جواب داد: «صددرصد!». این کمپانی، مستقیماً پرداخت رشوه را تکذیب نکرده و اعلام کرده است: «هرچند بخش‌هایی از اظهارات وی (آبراهامز) صحیح است، اما ما بخش عمده آن را تأیید نمی‌کنیم و آن را مخالف با واقعیت می‌دانیم.»

نظارت الهام به قاچاق مواد مخدر به باکو برای توسعه ثروت خصوصی

تشکیلات مرزبانی دولت به صورت یک تشکیلات خصوصی، در اختیار خانواده علی‌اُف است و بسیاری از اقدامات خلاف قانون، توسط مأموران این تشکیلات انجام می‌شود که قاچاق مواد مخدر از افغانستان به باکو و صدور آن از طریق گرجستان به روسیه و اروپا، از جمله اقدامات این تجارت است. وزارت امنیت دولت باکو نیز در این تجارت کثیف همکاری کامل دارد و امنیت فعالان و کالا را تأمین می‌کند!

مجله اشپیگل آلمان در چارچوب افشاگری‌های مالی خود به عملکرد خانواده همسر علی‌اُف، مهربان‌پاشا، اشاره کرده و می‌نویسد: بر اساس اخبار و گزارش‌ها، خانواده همسر علی‌اُف تحت پوشش شرکت‌های بیمه، ساخت و ساز و آژانس‌های مسافرتی و همچنین بانک خصوصی «پاشا بانک»، در عرصه‌های اقتصادی کشور آذربایجان، بسیار فعال هستند و از نفوذ رئیس‌جمهور، نهایت استفاده را می‌برند! به نوشته اشپیگل، عموی پرنفوذ همسر علی‌اُف، به نام حافظ پاشااُف، از سال ۲۰۰۶، معاون وزیر خارجه این کشور است و ۱۳ سال نیز مسئولیت سفارت آذربایجان در آمریکا را برعهده داشته است. به نوشته این روزنامه، پدر و خواهر همسر علی‌اُف، دارای مسئولیت‌های بسیار مهمی در دستگاه حکومتی آذربایجان هستند.

مستغلات در کنار آب، در جزیره جمیره و ثبت شده در اداره زمین دبی، به نام حیدر علی‌اُف، کودک دبستانی و فرزند ۱۱ ساله الهام علی‌اُف، که نامش برگرفته از نام پدربزرگ اوست، به ثبت رسیده و سال گذشته، این مستغلات با ارزش ۴۴ میلیون دلار، برای خرید ۹ عمارت بزرگ کنار ساحل در امارات، در یک دوره دو هفته‌ای خریداری شدند! روزنامه واشنگتن پست با بازبینی اوراق و اسناد موجود در دپارتمان دبی، نام حیدر و تاریخ دقیق تولد وی را به دست آورده است.

روزنامه امریکایی واشنگتن پست، میزان املاک و مستغلات لیلا و آرزو علی‌اُف، دو دختر رئیس‌جمهوری را ۷۵ میلیون دلار برآورد می‌کند! به گزارش واشنگتن پست، در لیست مالکان، نام‌هایی مشابه نامِ دیگر اعضای خانواده رئیس‌جمهور، نیز به چشم می‌خورد. با احتساب اقدامات مالی این دو، سرمایه‌گذاری خانواده رئیس‌جمهور آذربایجان در امارات، به حدود ۵۰ میلیون پوند می‌رسد! ساخت جزیره‌ای مثل نخل در ساحل جمیرا، به نمادی از تجمل‌گرایی و افراط در دبی تبدیل شده است! بعد از آنکه پروژه جهان دبی، به علت کمبود بودجه و عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران، به حالت تعلیق درآمد، ادامه کار تکمیل جزیره نخل هم، به تعویق افتاد. جزئیات دارایی‌های ثبت شده در اسناد مالکیت، نشان می‌دهد که درآمد سالانه پسر رئیس‌جمهور، حدود ۱۵۰ هزار پوند است! ارزش املاک خریداری شده، برابر با ۱۰ هزار سال درآمد یک شهروند، از طبقه متوسط آذربایجان است.

تجارت خانواده علی‌اُف با اسرائیل!

از سال ۱۳۸۸، سفرهای مقامات رژیم صهیونیستی به باکو افزایش داشته است. مقامات صهیونی، توانسته‌اند روابط امنیتی و اطلاعاتی گسترده‌ای به نفع خود با دولت و عده‌ای از مقامات باکو، ایجاد کنند. در پس‌زمینه این روابط، از منافع تجاری موجود بین عده‌ای از مقامات باکو با رژیم صهیونیستی، اخبار متعددی منتشر می‌شود. گفته می‌شود دولت صهیونیستی، در قالب اقدامات تجاری، رشوه‌های بزرگ به مقامات باکو پرداخت می‌کند تا بستر لازم برای نفوذ بیشتر اسرائیل را فراهم سازند. همچنین اسرائیل با این اقدامات تلاش می‌کند زمینه‌های لازم برای تأسیس سفارت باکو در فلسطین اشغالی را نیز مهیا سازد. در این باره روزنامه مساوات‌نو چاپ باکو در گزارشی منتشر کرده است: «تقویت روابط دولت باکو با اسرائیل، در بعد اقتصادی نیز خودنمایی می‌کند. در پی سفر آویگدور لیبرمن وزیر امورخارجه اسرائیل به باکو، در زمینه تقویت روابط اقتصادی فی‌مابین نیز توافقاتی حاصل شده و نمایندگان چهار هلدینگ (شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری مادر)، متعلق به مقامات بلندپایه باکو، سفر پنج روزه‌ای به اسرائیل انجام داده‌اند.

سوءاستفاده مالی از بودجه‌های فرهنگی کشور

حکومت جمهوری آذربایجان مبالغ بسیار زیادی را برای پروژه‌های نه چندان بزرگ در وزارت فرهنگ و توریسم هزینه می‌کند. با اینکه منابع دولتی، گزارش دقیقی از میزان این هزینه اعلام نمی‌کنند، اما منابع خبری غیررسمی، از میزان این هزینه و فسادهای مربوط به آن اخبار و ارقام حیرت‌انگیزی منتشر می‌کنند! به طور مثال، منابع خبری غیررسمی به پروژه بازسازی سینمای نظامی اشاره می‌کنند که با حضور شخص الهام علی‌اُف، در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد. با آنکه این پروژه در دوره زمانی ۲۰۱۱- ۲۰۰۷، حدود ۵۲ میلیون دلار هزینه داشته، اما حتی امسال نیز دولت توجه خود را به این مکان، کاهش نداده و نزدیک به ۴ میلیون دلار دیگر را صرف این محل کرده است! در موردی دیگر، برای ساخت یک پیست اسکی در منطقه شاه‌داغ در منطقه قوسار، ۸۷۸ میلیون دلار در دوره زمانی ۲۰۱۱-۲۰۰۷ هزینه شده است، به نحوی که تنها در سال ۲۰۱۱، نزدیک به ۵۲۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاری دولتی، صرف این پروژه شده است. در سال جاری نیز ۲۵۵ میلیون دلار از بودجه دولتی برای ادامه ساخت این پروژه، اختصاص داده شده است. همچنین ساخت موزه فرش و هنرهای دستی که از سال ۲۰۰۷ آغاز شده، تا ابتدای امسال، حدود ۵ میلیون دلار هزینه داشته و در سال جاری نیز برای ادامه ساخت آن، ۱۷ میلیون دلار اختصاص داده شده است. با این اوصاف هنوز زمان قطعی پایان این پروژه مشخص نشده است! تئاتر کمدی موزیکال دولتی آذربایجان که آخرین بار در سال ۲۰۰۱ تحت بازسازی قرار گرفته بود، در سال ۲۰۱۱ مورد بازسازی مجدد قرار گرفت. بودجه اولیه این بازسازی، تقریباً ۲۱ میلیون دلار بود که دولت به علت کافی نبودن این مبلغ، برای سال جاری نیز حدود ۳۰ میلیون دلار، برای این کار اختصاص داد.

همچنین طبق اظهارات رسمی ابراهیم غفاراُف رایزن سفارت جمهوری آذربایجان در ایران، دولت این جمهوری چندصد میلیون دلار، برای برگزاری برنامه یوروویژن هزینه کرده و حتی مقرر شده است که برای برگزاری مطلوب این برنامه، بسیاری از منازل مسکونی مصادره و تخریب شوند. (البته آمارهای غیررسمی میزان این هزینه را میلیاردی ذکر می‌کنند.) بسیاری از ناظران معتقدند هزینه زیاد و غیرقابل توجیه این پروژه‌ها، به علت حجم اختلاس زیادی است که به دست افراد وابسته به ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ و توریسم جمهوری آذربایجان و از نزدیکان شخصی مهربان علیوا، صورت می‌گیرد.

سوءاستفاده مالی و فرهنگی دامادِ علی‌اُف

امیل آقالاروف، داماد الهام علی‌اُف رئیس‌جمهوری آذربایجان است. امیل آقالاروف فرزند آراز آقالاروف، از یهودیان آذری مقیم روسیه است. وی بخش‌های حاصلخیز کشاورزان روستاهای اطراف باکو را، به کمک حاکمیت غصب کرده و به ساخت و ساز مراکز توریستی و خدماتی، در آنها رو آورده است. ساخت هتل در نارداران نیز نمونه یکی از این اقدامات آقالاروف است.

اختلاس سرسام آور دختران رئیس‌جمهور آذربایجان در منطقه داش‌کسن

روزنامه‌نگار آذربایجانی خدیجه اسماعیل‌اوا، افشاگری‌های زیادی در خصوص تجارت در خانواده الهام علی‌اُف انجام داده است. چندی پیش، آخرین تحقیق خانم اسماعیل‌اوا منتشر شد و البته قابل ذکر است که از همان زمان، که نوشته‌های وی منتشر شد، شانتاژهای زیادی برضد او صورت گرفت و او را تهدید کردند که عکس‌های خصوصی‌اش در سایت‌های اینترنتی منتشر خواهد شد! با توجه به ادامه فعالیت وی، رسانه‌های نزدیک به دولت آذربایجان، عکس‌های خصوصی او را در خروجی‌های خود قرار دادند! اما گزارش خدیجه اسماعیل‌اوا، در مورد زندگی پرتجمل دختران رئیس‌جمهور آذربایجان در منطقه داش‌کسن است، گزارشی از وضعیت مردم روستای چودارلی، که معادن طلا روستای‌شان را احاطه کرده و اینکه چه کسانی به کانون‌های طلا، دست یافته‌اند. در سال ۲۰۰۷، حق بهره‌برداری از معدن طلای چودار و پنج معدن دیگر، به شرکت آیمراک (شرکت بین‌المللی معادن آذربایجان با مسئولیت محدود) واگذار شد و در این زمینه، با توجه به اختیارات رئیس‌جمهوری، حق انعقاد قرارداد به عهده وزارت محیط زیست و منابع طبیعی سپرده شده است. اگرچه حکومت، این کنسرسیوم را یک کنسرسیوم بریتانیایی، ژاپنی و پانامایی معرفی می‌کند، اما در آنجا هیچ نشانه‌ای از این کشورها نیست! شرکت آیمراک‌تن، یک نام صوری است و صاحبان آن، دختران رئیس‌جمهور هستند! بر اساس قرارداد، شرکت آیمراک ۷۰ درصد سود معادن را تصاحب می‌کند و کشور آذربایجان، تنها ۳۰ درصد از آن معادن سهم می‌برد!

نام جعلی برای تأسیس سالن‌های ورزشی برای اختلاس بیت المال شیعیان

خدیجه اسماعیل‌اوا در آخرین تحقیق خود با عنوان: «اسرار سالن کریستال باکو»، در مورد شرکت‌هایی که در ساخت بنای سالن برگزاری مسابقات مشارکت کرده‌اند، فاش کرد که شرکت آزینکو، متعلق به خانواده رئیس‌جمهور است. بر اساس اطلاعات رسمی، ۵/۹۷ درصد سهام شرکت آزینکو، متعلق به شرکت انتر انرژی است و سهامدار اصلی شرکت انتر انرژی، یعنی صاحب ۷۰ درصد سهام آن، آدور ام‌ام‌جی است. آدور ام‌ام‌جی، با آدرس کوچه هفت، صمد وورغون در باکو به ثبت رسیده است. این همان آدرسی است که به نام اعضای خانواده رئیس‌جمهوری، یعنی همسرش مهربان علیوا و دخترانش لیلا و آرزو نیز در اسناد رسمی به ثبت رسیده است. بر این اساس، شرکت آزینکو متعلق به خانواده رئیس‌جمهوری است و دقیقاً به همین سبب است که پروژه‌های بزرگ دولتی، به این شرکت واگذار می‌شود. در این باره می‌توان از پروژه میدان دولت بایراغی نیز نام برد. شرکت آزینکو همچنین صاحب پارک تکنولوژی سومقاییت است که ۱۷ کارخانه در آن واقع شده است. این اطلاعات در گزارش ششم آوریل ۲۰۱۲ وزارت مالیات، قید شده است.

رقاصی الهام علی‌اُف با ایبروگوندش خواننده مشهور ترکیه / حمایت از همجنس‌بازان

الهام علی‌اُف در ابتدای ریاست خود، اساساً شخصی سیاسی نبود و در امور قمار و تجارت، فعالت داشت و به خاطر میل شدید به قمار، در میان اهالی معروف بود! در سال ۱۹۹۸ برای اولین بار، نشریه «ایمپولس» که توسط محمد سلطان‌اُف چاپ می‌شد، تصاویری از رقاصی الهام علی‌اُف با ایبروگوندش خواننده مشهور ترکیه را، منتشر کرد و به همین دلیل، مدتی بعد از کار برکنار شد! اصولاً الهام علی‌اُف شخصی سیاسی نبود. یک بار در زمان ریاست حیدر علی‌اُف در استانبول، در کازینوی عمر لطفی توپال، به خاطر باخت کلان و ناتوانی از پرداخت پول به قماربازان، گروگان گرفته شد! پدرش حیدر علی‌اُف با اعزام هیئتی ویژه و پرداخت پول، موجبات آزادی الهام علی‌اُف را فراهم کرد. از سوی دیگر، در آن ایام، روزنامه ینی‌شفق ترکیه، خبر مقروض بودن الهام علی‌اُف به عمر لطفی توپال را، رسانه‌ای کرد که خاندان علی‌اُف را سخت آشفته کرد! با این همه بعدها، عمر لطفی توپال به دست اشخاص ناشناس (بخوانید مأموران اعزامی حیدر علی‌اُف) ترور شد! علاوه بر این، الهام علی‌اُف سابقه همکاری با مجله‌های مستهجن پلی‌بوی را، در کارنامه خود دارد. از این رو به عقیده تحلیلگران، حمایت از همجنس‌بازان و تلاش برای برپایی همایش جهانی همجنس‌بازان در باکو، ریشه در انحرافات اخلاقی وی دارد.

برگزاری فستیوال همجنس‌گرایان جهان در حوالی بارگاه قدسی حضرت بی‌بی رحیمه (س) خواهر امام رضا (ع)

جمهوری آذربایجان که تلاش زیادی برای ربودن گوی سبقت از مقام‌های رژیم اشغالگر قدس و دولت‌های هم‌پیمان غربی‌اش در اسلام‌زدایی و دین‌ستیزی دارد، در زمینه اشاعه هرزگی اخلاقی و ولنگاری جنسی نیز تلاش زیادی به خرج می‌دهد، که جدیدترین نمونه آن، افتتاح مجتمع به اصطلاح ساحلی- تفریحی نسیم دریا، به منظور برگزاری انواع برنامه‌های فساد، در جوار یکی از مهم‌ترین کانون‌های مذهبی این کشور است. به گزارش رسانه‌ها، این مجتمع در شهر نارداران و حوالی بارگاه قدسی حضرت بی‌بی رحیمه (س) خواهر امام رضا (ع)، با سرمایه‌گذاری امیل آقالاروف داماد رئیس‌جمهوری این کشور، راه‌اندازی شده و تدارک گسترده‌ای، همراه با صرف هزینه‌های هنگفت، برای برگزاری بزرگ‌ترین فستیوال همجنس‌گرایان جهان، به نام یوروویژن دیده شده است در باکو برگزار شد! جشنواره‌ای که بسیاری از مردم مسلمان و شیعه جمهوری آذربایجان، انزجار خود را از برگزاری آن اعلام کردند.

دوستی علی‌اف با وزیر همجنس باز فرانسوی

فردریک میتران وزیر بدنام فرهنگ و ارتباطات فرانسه، به باکو سفر کرد و در عالی‌ترین سطح، از وی استقبال و پذیرایی شد! دیدارهای جداگانه میتران با رئیس‌جمهور آذربایجان و همسر وی و انتشار عکس‌های آن‌ها تأییدکننده کوشش حکام باکو، برای گرامیداشت این «آقای بدنام» است! مهمان مقامات باکو، فردی است که به عنوان یک هنرپیشه و فیلمنامه‌نویس، سابقه اخلاقی بسیار منحطی از خود به جای گذاشته است. فردی که با رانت عمویش فرانسوا میتران (رئیس‌جمهوری فرانسه از ۱۹۹۵-۱۹۸۱)، در عرصه سیاست فرانسه مطرح شد و اعتراف‌های وی در کتاب زندگینامه خودنگاشته‌اش، به نام «زندگی بد»، که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال ۲۰۰۵ بود، حاشیه‌های زیادی به دنبال داشت. وی در این کتاب، به اعتیادش به بهره‌جویی جنسی از کودکان تن‌فروشی پسر در تایلند، با پرداخت پول، اشاره صریح کرده و به ارائه توصیفات شیطانی، از این عمل شنیع پرداخته است.

مارین لوپن عضو ارشد جبهه ملی فرانسه و نماینده وقت پارلمان اروپا و رهبر فعلی جبهه ملی فرانسه، پنج سال پس از انتشار این کتاب (پنجم اکتبر ۲۰۰۹)، در یک برنامه تلویزیونی، بخش‌هایی از این کتاب را خواند و فردریک میتران را، به سوءاستفاده جنسی از کودکان و مبادرت به عمل غیرقانونی با گردشگری جنسی متهم کرد. ابتکار لوپن با پیگیری سایر رسانه‌ها نیز همراه و ماجرا برای دولت سارکوزی، عملاً به یک رسوایی بزرگ تبدیل شد! اما با وجود اعتراض‌های گسترده به این وزیر فاسد، فردریک میتران با ارائه توجیهاتی از این قبیل که تمام افرادی که با وی رابطه داشته‌اند در فاصله سنی پنج سال با او بوده‌اند، ضمن انکار نکردن تمایلات و سوابق همجنس‌گرایانه و هرزگی‌های اخلاقی‌اش سعی کرد از بار اتهام بهره‌کشی جنسی از کودکان، شانه خالی کند و بخشی از نوشته‌های خود در زندگینامه‌اش را، تخیلی بخواند! البته اگرچه بی‌بی‌سی نیز به کمک وزیر فاسد آمد و زندگینامه وی را، رمان بیوگرافیک قلمداد کرد و بدین‌سان با حمایت تمام‌عیار برخی از رسانه‌های جهانی و البته پشتیبانی دوست نزدیک و معلوم‌الحالش کارلا برونی و همسر وی نیکلای سارکوزی، توانست به عنوان وزیر فرهنگ فرانسه به یک حیات سیاسی نباتی ادامه دهد.

با این همه، اما تمام این نشیب و فرازها، به بازیافتن آبروی رفته وی در نزد افکار عمومی، منجر نشد و جهانیان، وی را فردی دانستند که علناً همجنس‌گرا است و دست‌کم تراوش‌های ذهن منحرف وی، بهره‌کشی جنسی از کودکان را می‌ستاید. او سفر به باکو را، عرصه‌ای مناسب برای نشان دادن عدم انزوای جهانی‌اش، حتی در کشوری که اکثر جمعیت آن مسلمان هستند، ارزیابی می‌کند و از این سفر بسیار خرسند است.

قتل خبرنگاران افشا کننده فسادهای خانوادگی و دولتی

سردبیر نشریه مانیتور که هر از گاه اخبار فساد گسترده دربار و دولت الهام علی‌اُف را منتشر می‌کرد، در مقابل منزل خود در باکو با گلوله‌ای که به دهانش شلیک شد، به قتل رسید و هرگز قاتل او نیز پیدا نشد! پیام این ترور خشن، این بود که هر خبرنگار و روزنامه‌نگاری، که در مخالفت با دربار و دولت الهام علی‌اُف دهان باز کند، دهانش با گلوله بسته خواهد شد!

ویکیلیکس بانوی ثروتمند آذربایجان را معرفی کرد

مهربان علیوا که ثروت زیادی را برای خود به هم زده است و در کنار فعالیت‌های تجاری و سیاسی‌اش، کارهایی مانند افتتاح مدرسه و بیمارستان نیز انجام می‌دهد که او را به عنوان یک خیر نیز معرفی کرده است.

طبق اسناد منتشر شده از دیپلمات‌های سفارت آمریکا گفته‌اند صورت مهربان علیوا به خاطر انجام عمل‌های زیبایی و بوتاکس‌های زیاد، هیچ حالتی ندارد. در تصاویر روزنامه‌ها یا در تلویزیون و حتی از عکس‌هایی که از او در زندگی شخصی‌اش منتشر می‌شود، نمی‌شود تشخیص داد که او عصبانی است یا خوشحال، متعجب است یا ناراحت! به تازگی عکسی مربوط به حدود ۳۰ سال پیش از وی منتشر شده است.

مهربان علیوا کیست؟

مهربان علیوا نوه میرجلال پاشایی از روستای اندبیل خلخال است؛ میرجلال از نویسندگان به نام و صاحب سبک آذربایجان و دارای دکترای زبان شناسی است و بیش از ۷۰ جلد کتاب و داستان‌های کوتاه نوشته است. فرزند میرجلال، حافظ پاشایف، اولین سفیر جمهوری آذربایجان در ایالات متحده، عموی مهربان علیوا بود و پدر مهربان علیوا، عارف پاشایف نیز رئیس آکادمی ملی حمل و نقل هوایی در باکو بود. مادرش آیدا ایمان قلیوا یک زبان شناس برجسته به شمار می‌رود.

سرگئی مارکوف رئیس انستیتوی پژوهش‌های سیاسی روسیه به اسپوتنیک گفته است که الهام علی‌اف به خاطر ترس از کودتای احتمالی تشکیلات فتح‌الله گولن در جمهوری آذربایجان، همسرش مهربان علیوا را به عنوان معاون اول ریاست جمهوری آذربایجان انتخاب کرد.

گفتنی است همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در ادامه تلاش‌ها برای تثبیت قدرت خاندان خود، در یک اقدام تأمل‌برانگیز همسرش مهربان علیوا را به سمت معاون رئیس‌جمهوری منصوب کرد. این سمت از سپتامبر ۲۰۱۶ و در پی همه‌پرسی تغییر قانون اساسی جمهوری آذربایجان برای ایجاد این جایگاه و افزایش دوره ریاست جمهوری به هفت سال ایجاد شد و در صورتی که رئیس‌جمهور نتواند مسؤولیت‌های خود را انجام دهد اختیارات و وظایف رئیس‌جمهوری به معاون اول منتقل می‌شود.

نهاد ریاست جمهوری آذربایجان در تسخیر تشکیلات فتح‌الله گولن قرار دارد و آنها از عمق نفوذ بالایی در این نهاد برخوردار هستند و بسیاری از لابی‌های بین باکو و آنکارا قبل از کودتای نافرجام ۱۵ جولای ترکیه در دست آن‌ها بود و آن‌ها یکی از شاخه‌های قدرت در سازمان امنیت آذربایجان بودند که پرونده‌سازی‌هایی مانند پرونده حاج طالع باقراف با عاملیت آن‌ها رخ داده است.

چنین نفوذ گسترده‌ای در درون حکومتی که خودش هم فساد عظیم سیاسی و اقتصادی را در درون خود قبول دارد و چیزی غیرقابل کتمان است، یعنی حجم عظیمی از اطلاعات که هر کدام از آن‌ها می‌تواند برای خاندان حاکم اذیت کننده باشد.

الهام علی‌اف از وجود عناصر تشکیلات گولن در درون ساختار حکومت خود چندان راضی نبوده است چرا که کرملین از حضور آن‌ها ناخرسند است برخلاف همسرش مهربان علیوا که با جماعت گولن سر و سری دارد و قصد دارد برای چند سال آینده پله‌های لازم برای ریاست جمهوری خود و سرنگون کردن همسرش را پیگیری کند.

الهام علی‌اف جرئت لازم برای آغاز موج پاک‌سازی حاکمیت از عناصر گولن را مانند آنچه اردوغان در پیش گرفت، ندارد، علت این مسئله می‌تواند وجود اسنادی باشد که در دست جریان گولن علیه علی‌اف است و میزان ضربه‌ای که این جریان می‌تواند به خاندان حاکم وارد کند.

(مهربان عارف قیزی علیوا (به ترکی آذربایجانی): Mehriban Arif qızı Əliyeva) زاده ۲۶ ماه آگوست ۱۹۶۴ در باکو، رئیس فعلی بنیاد حیدر علی‌اف (از سال ۲۰۰۴)، معاون اول حزب آذربایجان نوین (حزب حاکم جمهوری آذربایجان)، سفیر حسن نیت یونسکو و آیسسکو و همچنین نماینده پارلمان (از سال ۲۰۰۵)، از خانواده پاشایف یکی از پرنفوذترین خانواده‌های جمهوری آذربایجان بعد از فروپاشی است.

حافظ پاشایف، اولین سفیر جمهوری آذربایجان در ایالات‌متحده آمریکا عموی وی، پدرش عارف پاشایف نیز رئیس آکادمی ملی حمل و نقل هوایی در باکو بود. علیوا پس از اتمام دوره متوسطه در سال ۱۹۸۱ میلادی، در تاریخ ۲۲ دسامبر ۱۹۸۳ با الهام علی‌اف فرزند حیدر علی‌اف ازدواج کرد. وی تحصیلاتش را در دانشگاه علوم پزشکی باکو ادامه داد. سپس از آکادمی سچنوف مسکو در رشته پزشکی به سال ۱۹۸۸ دانش‌آموخته شد. پایان‌نامه وی در زمینه جنبه‌های اخلاقی قتل از روی ترحم نوشته شده است.

وی بیشتر در عرصه فرهنگی فعال بوده است و همواره وجهه مدرنیته و اروپایی شده جمهوری آذربایجان در غرب محسوب می‌شود. وی تاکنون توانسته با توجه به لابی‌گری‌های گوناگون و صرف هزینه‌های کلان در غرب، عناوینی همچون جایزه لژیون دونور بالاترین نشان کشور فرانسه در سال ۲۰۱۱ و مدال موتسارت یونسکو را در سال ۲۰۱۰ به جهت تقویت گفتگوی فرهنگی از یونسکو دریافت کند. همچنین برگزاری نخستین دوره مسابقات اروپایی در باکو در سال ۲۰۱۵ و یوروویژن ۲۰۱۲ باکو در نتیجه فعالیت‌های و لابی‌گری‌های وی بوده است. برگزاری پنجمین دوره مسابقات همبستگی اسلامی به مهربان علیوا محول شده است. به نقل از لس‌آنجلس تایمز، مهربان یکی از عوامل مهم در موفقیت شوهرش و بانفوذترین فرد بر تصمیمات رئیس‌جمهور است.

مهربان و الهام صاحب سه فرزند هستند، دو دختر به نام‌های لیلا (متولد ۱۹۸۵ در مسکو)، آرزو (متولد ۱۹۸۹) و پسری به نام حیدر (متولد ۱۹۹۷). در بین فرزندانش، لیلا علیوا رئیس هیئت تحریریه مجله مد و لایف استایل باکو را که توسط تاجر آذربایجانی روس به نام آراز آقالاروف منتشر می‌شود، بر عهده دارد و با پسر آراز، امین آقالارف خواننده و تاجر آذربایجانی روس ازدواج کرده است و معروف‌ترین چهره خانواده بعد از مادرش محسوب می‌شود. وی نیز در عرصه فرهنگی فعال است و تلاش می‌کند که چهره جمهوری آذربایجان را در نشریات و رسانه‌های خارجی، کشوری مدرن و غربی جلوه دهد.

بر اساس اسناد دیپلماتیک آمریکا که ویکی‌لیکس سال گذشته منتشر کرد مهربان علیوا با وجود اینکه نماینده پارلمان است، دانش سیاسی اندکی دارد. او همچنین به‌عنوان فردی در داخل و خارج از کشور شهرت یافته که به زندگی لوکس و غربی علاقه‌مند است. جراحی‌های زیبایی وی بر روی صورت و بدنش در منطقه قفقاز نیز زبانزد است. همچنین با انتشار اسناد پاناما نام مهربان، لیلا، آرزو و حیدر، همسر و فرزندان الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان به عنوان شرکای چند بنگاه برون‌مرزی دیده می‌شود؛ شرکت‌هایی صوری که سه پوشش حفاظتی بر ثروت آن‌ها کشیده‌اند. بر اساس این اسناد، فاضل ممدوف، وزیر وقت دارایی، شرکت آتا هلدینگ را تأسیس و خانواده علی‌اف را نیز در آن سهیم می‌کند. شرکت آتا هلدینگ در بخش‌های صنایع نفت و گاز، ساختمان‌سازی، بانک آذربایجان، معادن و شرکت ارتباطات فعالیت دارد و سرمایه آن بیش از ۴۸۰ میلیون دلار است. طبق نامه‌ای که در سال ۲۰۱۰ به دفتر وکالت موساک فونسکا در پاناما ارسال شده ۵۱ درصد سهام شرکت آتا هلدینگ در اختیار شرکتی به نام Hughson Management است که نام رؤسای این شرکت افرادی به نام آرزو و لیلا علی‌اف قید شده است.

همچنین الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان در سال ۲۰۰۷ کنسرسیومی شامل ۶ معدن طلا واقع در غرب این کشور را به شرکتی در بریتانیا و سه شرکت برون‌مرزی اهدا کرد که سهامدار اصلی همه این شرکت‌ها دختران رئیس‌جمهور آذربایجان هستند. لیلا و آرزو علیوا، ۴۵ درصد از سهام شرکت لاندکس ریسورس اس ای و ۱۱ درصد از سهام گلوبلکس اینترنشنال را در اختیار دارند که در مجموع معادل ۵۶ درصد سهام معادن طلای آذربایجان است.

لینک کوتاه : https://ertebatatoresaneha.ir/?p=5285

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.