• امروز : یکشنبه - ۶ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 26 May - 2024
کل اخبار: 1540اخبار امروز : 0
4

«منهای مرکز» بستری برای رصد عملکرد دولت و مطالبه‌گری ملت

  • کد خبر : 3137
  • 11 شهریور 1401 - 12:39
«منهای مرکز» بستری برای رصد عملکرد دولت و مطالبه‌گری ملت

در جریان دور اول سفرهای استانی دولت «خبرگزاری مهر» در پرونده‌ای جامع پیگیر مطالبات مردمی و گنجاندن آن‌ها در فهرست مصوبات سفر بود و سپس ضمن رصد عملکرد دولتمردان، اجرای مصوبات را دنبال کرد.


دریافت
۵۰ MB

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: حجت‌الاسلام «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری کشورمان در طول یکسال گذشته دور نخست سفرهای استانی را در دستور کار قرار داد، سفرهایی که دستاوردهای مؤثر زیادی به همراه داشت.

جدا از اینکه مصوبات سفر رئیس‌جمهوری و دولتمردان می‌تواند گره‌گشای حوزه‌های مختلف استان‌ها باشد؛ نگاه دولت سیزدهم به احیای سفرهای استانی و حضور اعضای کابینه در استان‌های مختلف و بررسی مسائل از نزدیک خود نشان‌دهنده رویکرد مردمی دولت است.

در این راستا با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته در خبرگزاری مهر مبنی بر پیگیری نظام مسائل و همچنین مصوبات و برنامه‌های دولت در استان‌ها در قالب پرونده‌ای با انتشار گونه‌های مختلف رسانه‌ای ضمن تبیین ظرفیت‌های استان‌ها در بخش‌های مختلف، تلاش کردیم بستری برای تسریع در تحقق وعده‌های دولت و پیگیری مطالبات مردم را فراهم کنیم.

همچنین تولیدات متناسب با مصوبات و وعده‌های دولت در هر استان و همچنین اولویت‌های مندرج در نظام مسائل دیده‌شده است که در قالب این سلسله مطالب با نگاهی عمیق و کاوشگرانه ضمن تبیین ظرفیت‌ها به چالش‌ها و موانع پیش روی تحقق وعده‌ها و مصوبات سفر پرداختیم.

پیگیری مطالبات مردم روی خط خبرگزاری مهر

قبل از سفر رئیس‌جمهور و اعضای کابینه به استان‌ها خبرگزاری مهر در سلسله گزارش‌هایی ضمن طرح برخی مسائل استان‌ها، بستر طرح مطالبات و خواسته‌های مردم را فراهم کرد. در این راستا منطبق بر نظام مسائل تدوین‌شده در این خبرگزاری، مهم‌ترین مطالبات در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … مورداشاره قرار گرفت تا زمینه‌ای برای توجه به این مطالبات در مصوبات سفر دولت فراهم شود.

«منهای مرکز» بستری برای رصد عملکرد دولت و مطالبه‌گری ملت

و اما با پایان سفرهای استانی دولت تشریح مصوبات و پیگیری وعده‌های هیئت دولت در بخش‌های مختلف در دستور کار خبرنگاران استانی مهر قرار گرفت تا بستری برای مطالبه گری و گره‌گشایی از نظام مسائل هر استان باشد.

بررسی خلأهای قانونی و اجرایی در مسیر تحقق مصوبات و وعده‌ها، نمایه کردن وظایف دستگاه‌های مرتبط برای اجرای مصوبات و بررسی عملکرد نهادها، روند مشارکت فعالان و بهره‌برداران مرتبط با هر حوزه در تحقق مصوبات، دورنمای آینده استان (اعم از تولید و اشتغال) در صورت تحقق مصوبات، وضعیت پروژه‌های نیمه‌تمام و طرح‌های راکد درج‌شده در مصوبات سفر و انتشار تقویم زمان‌بندی پیشرفت کار و بهره‌برداری پروژه و درصدگیری از روند تحقق مصوبات در بازه‌های زمانی فصلی و شش‌ماهه و سالانه از محورهای در دستور کار در این بخش بود.

در این راستا پرونده جامع رسانه‌ای سفرهای استانی دولت با حضور احمد وحیدی وزیر کشور، محمد شجاعیان مدیرعامل گروه رسانه‌ای مهر، معاون خبر خبرگزاری مهر و جمعی از مدیران این خبرگزاری رونمایی شد.

در این پرونده خبری خبرنگاران و نیروهای شبکه اطلاع رسانی مهر در سراسر کشور پای کار تولید محتوا و پوشش گسترده سفرهای استانی دولت بوده‌اند. برای دسترسی به محتوای این پرونده جامع رسانه‌ای «اینجا» کلیک کنید. این پرونده به صورت پویا و به روز در حال تکمیل است.

پیگیری رویکردها با شعار منهای مرکز

محمد شجاعیان مدیرعامل گروه رسانه‌ای مهر در برنامه رونمایی از پرونده جامع رسانه‌ای «منهای مرکز» ویژه سفرهای استانی دولت توسط خبرگزاری مهر، در سخنانی با اشاره به اینکه خبرگزاری مهر از سال ۸۲ فعالیت خود را با تدبیری که ریاست وقت سازمان تبلیغات اسلامی داشتند، آغاز کرد؛ اظهار داشت: فعالیت مهر با عنوان اینکه عرصه حوزه فرهنگ و اجتماع نیازمند یک متولی جدی و با پشتکار در عرصه رسانه‌ای است، شکل گرفت که این امر در راستای مأموریت‌های سازمان تبلیغات اسلامی به‌عنوان یک نهاد فرهنگی اجتماعی است.

وی بیان کرد: از دل مجموعه روزنامه تهران تایمز که از یادگاران شهید بهشتی بود خبرگزاری مهر را تأسیس کردند که از همان ابتدا تقریباً با شکل‌گیری دفاتر ۳۱ استان این خبرگزاری به یک خبرگزاری سراسری با گستره کشوری و پوشش اخبار و تولید محتواها با موضوعات اجتماعی فرهنگی به‌صورت خاص تبدیل شد.

«منهای مرکز» بستری برای رصد عملکرد دولت و مطالبه‌گری ملت

مدیرعامل گروه رسانه‌ای مهر افزود: از آن به بعد خبرگزاری مهر تلاشش بر این بوده که مسیر رشد و توجه به رویکردهای فرهنگی و اجتماعی را به‌صورت خاص در دستور کار خود قرار دهد؛ بخش زبان‌های خارجی هم به فراخور نیاز کلان منطقه‌ای و جهانی و در راستای طرح موضوعات مرتبط با ایران و موضوعات فرهنگی شکل گرفت و امروز اخبار ما به زبان‌های انگلیسی، عربی، کردی، ترکی و اردو منتشر می‌شود.

شجاعیان گفت: از سه یا چهار سال پیش که مأموریت سازمان تبلیغات اسلامی به‌نوعی بازتعریف شد و با حضور حجت الاسلام قمی یک فضای جوان‌گرایی در مجموعه رخ داد، خبرگزاری مهر هم با رویکرد میدانی و توجه ویژه به سراسر کشور که امروز از این رویکرد با شعار «منهای مرکز» یا گریز از مرکز تعبیر می‌کنیم، فعالیت‌های خود را پیگیری کرد.

پرونده‌ای تا دل شهرستان‌ها و روستاها

وی با بیان اینکه خبرگزاری مهر با این رویکرد خود به دنبال این است که اهم موضوعات سراسر کشور در سطح استان‌ها را بیشتر موردتوجه قرار دهد که ماحصل آن اتفاقی است که امروز در خدمت شما هستیم و تلاش دوستان ما در استان‌ها با رویکرد دولت تکمیل شد، تصریح کرد: با روی کار آمدن آقای رئیسی و دولت مردمی و توجه ویژه به استان‌ها و اهتمامی که برای توجه به مردم در میدان به کار گرفتند، تلاش دوستان ما در استان‌ها هم به ثمر رسید.

مدیرعامل گروه رسانه‌ای مهر یادآور شد: اتفاقی که در پروژه «منهای مرکز» این خبرگزاری به وقوع پیوست به تعبیری ماحصل تلاش دولت و دولتمردان در میدان و توجهی است که رسانه بایستی به این حوزه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در این پرونده خبری نه‌فقط مسائل مراکز استان‌ها بلکه شهرستان‌ها و روستاها در خبرگزاری مهر موردتوجه قرارگرفته و آثار مدیریت و هم‌افزایی بخش‌های مختلف دیگر در عرصه حوزه محتوا و تلاش دولت و دست‌اندرکاران دولت به منصه ظهور رسیده است، اظهار داشت: این اتفاق را یک مقدمه می‌دانیم و اصل را روزی در نظر می‌گیریم که حاصل توجه ما و دولت به مسائل، حل آن‌ها باشد.

پیگیری به نتیجه رسیدن مصوبات در خبرگزاری مهر

مدیرعامل گروه رسانه‌ای مهر با بیان اینکه در مدت یک سال خبرنگاران ما با همراهی که در سفرهای استانی داشتند تلاش کردند در کنار توجه به اتفاقاتی که توسط دولت رقم می‌خورد، اتفاقاتی که از نگاه مردم موردتوجه است و دغدغه آن‌ها است مد نظر قرار گیرد، تصریح کرد: بخش قابل‌توجهی از تولید محتوا در مجموعه مهر پیش از سفرها اتفاق می‌افتاد که ناظر به مسائل و نظام مسائل استان‌ها بود، در این راستا هم جمعی از نخبگان در این حوزه کمک می‌کردند و در مصاحبه‌ها و گفتگوها داده‌ها را به اشتراک می‌گذاشتند و از طرف دیگر با پژوهش‌های میدانی و توجه میدانی خبرنگاران این تولید محتوا رقم می‌خورد.

شجاعیان با تأکید بر اینکه بخشی از تولیدات هم برمی‌گردد به پس از سفرها و نکاتی که مجموعه‌های دولتی و مردمی داشتند، افزود: خوشحال می‌شویم بتوانیم در این پرونده و نرم‌افزاری که تولید کردیم بخشی را به «حوزه‌های به نتیجه رسیده» در استان‌ها اختصاص بدهیم که روزبه‌روز پررنگ‌تر و پربارتر باشد تا در مسیر امید زایی و انگیزه افزایی در اقشار مختلف به‌ویژه جوانان مورد استفاده قرار بگیرد.

جمع جوان نشان‌دهنده رشد و بالندگی در مجموعه خبرگزاری مهر است

احمد وحیدی وزیر کشور هم در برنامه رونمایی از پرونده جامع رسانه‌ای «منهای مرکز» ویژه سفرهای استانی دولت توسط خبرگزاری مهر، در سخنانی با اشاره به اینکه خوشحالم چنین جمع جوان، منسجم و خوبی را اینجا مشاهده می‌کنم، اظهار داشت: این جمع جوان نشان‌دهنده رشد، بالندگی، جوانی و طراوت در مجموعه خبرگزاری مهر است.

«منهای مرکز» بستری برای رصد عملکرد دولت و مطالبه‌گری ملت

وی با بیان اینکه جایگاه خبرگزاری مهر از حیث اینکه با یک سازمان فاخری مثل سازمان تبلیغات ارتباط دارد و وصل است و مولود آن حساب می‌شود، ازنظر فرهیختگی و توجه به مبانی و اصول و حرف‌های بنیادین بیشتر موردتوجه و انتظار است، تصریح کرد: خوشحال شدم اشاره کردید بخش فرهنگی در خبرگزاری مهر با اولویت بیشتری پیگیری می‌شود، چنین انتظاری هست به‌ویژه در زمانه‌ای که ژورنالیسم به شکلی حاکم بر افکار شده که اجازه یک تفکر عمیق و ژرف‌اندیشی و نگاهی همه‌جانبه و تاریخی و عمیق را به مسائل نمی‌دهد.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه ارتباطات مسیر انتقال فرهنگی است و اخبار و جریانات خبری و تحلیلی مسیر انتقال این اطلاعات است، افزود: این موضوع اهمیت ویژه‌ای دارد و لذا فکر می‌کنم هرچه این جنبه فرهنگی عمیق‌تر شود خیلی مهم است.

وحیدی با اشاره به اینکه امروز انسان‌ها همه زندگی‌شان با خبر می‌گذرد و این اخبار همیشه ذهن آن‌ها را مشغول می‌کند، اظهار داشت: اینکه به عمق مسائل نمی‌پردازند رویه خوبی نیست، البته این فرهنگ غرب است و بر ما هم حاکم شده است، خواه‌وناخواه مثل سایرین مجبور شده‌ایم این مسیر را تا حدودی دنبال کنیم، اما اینکه از کجا باید این مسیر را اصلاح یا کنترل کنیم یک دغدغه مهم است.

در زمینه جریان خبری و رسانه‌ای الگو آفرین باشیم

وی با بیان اینکه افراد روزانه با خبرهایی از اقصی نقاط عالم مواجه می‌شوند، تصریح کرد: در این شرایط عقب نیفتادن از جریان خبری که دشمن می‌سازد خیلی مهم است، ناچار هستیم که موضوع را مدنظر قرار دهیم، طبیعتاً اگر آن‌ها مسلط شوند و جریان خبری را درست کنند و ما در انفعال بیفتیم بازنده هستیم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: اینکه چگونه بتوانیم اولین نفر باشیم و آن چیزی که می‌خواهیم به مخاطب بگوییم را با روایت صحیح منتقل کنیم مهم است، مردم ما پاک‌فطرت و پاک‌نیت هستند و اگر خبر درست منتقل شود آرامش خاطر را هم در جامعه ایجاد می‌کند.

وحیدی با تأکید بر اینکه فکر می‌کنم این یک کار جمعی است که باید همه خبرگزاری‌های متعهد ما بنشینند و برای آن چاره‌اندیشی کنند و یک الگویی ارائه دهیم، افزود: جمهوری اسلامی در هر موضوعی مدعی و در این ادعا پایدار بوده و در بسیاری موارد ثابت کرده الگو آفرین است، فکر می‌کنم در این موضوع جریان خبری و رسانه‌ای هم باید این کار را کنیم، نشان دهیم در نگاه اسلامی و مجموعه ما چگونه باید کار ارائه شود.

جریان خبری اسیر تبدیل مسائل اصلی به فرعی و فرعی به اصلی نشود

وی با اشاره به اینکه برخی اخبار جز تشویش افکار عمومی و سوهان روح مردم چیزی نیست، اظهار داشت: بسیاری از مسائل ممکن است در زندگی مردم مسئله «فرعی» باشد اما در دستگاه‌های خبری «اصل» می‌شود و این خودبه‌خود ایجاد غفلت می‌کند. بخشی از هوشیاری جامعه ناشی از این است که جریان خبری ما اسیر تبدیل مسائل اصلی به فرعی و فرعی به اصلی نشود، دچار تله خبری و تبلیغاتی دشمن نشود و بتواند در یک مسابقه از آن‌ها جلو بیفتد، اگر این شد آن‌وقت آرامش روانی برای جامعه ما ایجاد می‌شود.

وزیر کشور یادآور شد: بسیاری از مشکلاتی که برای روح و روان جامعه ما ایجاد می‌شود ناشی از جریانات ساخته‌شده‌ای است که بعضاً هم یا تزریق خارجی است یا در داخل غافلانه ساخته می‌شود.

«منهای مرکز» بستری برای رصد عملکرد دولت و مطالبه‌گری ملت

وحیدی با بیان اینکه خبرگزاری مهر می‌تواند یکی از پیشکسوتان در این حوزه باشد و ندای اینکه من می‌خواهم «الگوی خبری» مناسبی ارائه دهم که در آن به مردم خدمت شود را سر دهد؛ تصریح کرد: از کار استان‌های خبرگزاری مهر در تولید پرونده جامع رسانه‌ای «منهای مرکز» تشکر می‌کنم، آرزوی موفقیت می‌کنم و خداقوت می‌کنم.

خبرگزاری‌ها ازجمله خبرگزاری مهر سخنگوی کسانی باشد که فاقد رسانه هستند

وزیر کشور با بیان اینکه شناخت دقیق مسائل استان‌ها مهم است، ادامه داد: مسائل از فیلترهایی گاهی عبور می‌کند که باز ممکن است شناخت عمیق حاصل نشود، ما آدم‌های ارزشمند بدون رسانه‌ای داریم که نمی‌توانند حرف‌های خود را به ما بزنند، خبرگزاری‌ها ازجمله خبرگزاری مهر باید سخنگوی کسانی باشد که فاقد رسانه هستند یا ظرفیتی که خودشان بتوانند رسانه باشند را ندارند.

وحیدی با اشاره به اینکه در اقصی نقاط استان‌ها مسائل مختلفی است و هرکسی سعی می‌کند موضوع خود را دستور کار سیاست‌گذاری قرار دهد، اینکه چه موضوعی دستور کار قرار بگیرد مهم است، چه مسائلی اساسی است؟ چه چیزی باید در دستور کار قرار بگیرد؟ اظهار داشت: مسائل پیچیده است و همین امر باعث می‌شود به عمق توجه نشود و فقط به بیرون آن توجه کنیم؛ لذا نگاه به لایه‌های زیرین مسائل بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید بتوانند با نگاه تحلیلی یا با کمک‌گیری از تحلیل گران مسائل بنیادی را استخراج کنند و این‌گونه در تبیین نظام مسائل استان بسیار موفق‌تر خواهند بود، افزود: در استان‌ها هرچه بیشتر به این نکته توجه کنند آن‌وقت مسائل کشور در سلسله‌مراتب حل به‌خوبی قرار می‌گیرد، اولویت با مسائلی است که گسترده‌تر، ریشه‌ای‌تر و عمیق‌تر می‌تواند تأثیر بگذارد، ما هم در وزارت کشور طالب این هستیم.

تعریف کار مشترک با خبرگزاری مهر

وزیر کشور با تأکید بر اینکه ایده‌های فراوانی در استان‌ها وجود دارد که می‌تواند توسط خبرنگاران مهر به‌خوبی کشف شود، افزود: متأسفانه یک نظام درست جمع‌آوری مسائل، ایده‌ها و راه‌حل‌ها نداریم، اگر داشتیم خیلی حرف‌های خوبی هست که می‌شود جمع کرد و بهره گرفت و از این طریق به شناخت کسانی رسید که می‌توانند با ذهن اندیشمند خود کمک‌کننده باشند.

وحیدی اظهار داشت: در بحث روستاها دوستان قرارگاه جهادی به دنبال راه‌اندازی خبرگزاری روستا بودند که در عمق روستا مسائل را از نگاه کسانی که آنجا هستند ببینیم، قطعاً روستاییان با دید خود مشکل را بهتر می‌فهمند و راه‌حل دارند و این امر بسیار می‌تواند کمک کند.

وی با بیان اینکه شما می‌توانید از این طریق علاوه بر نقش خبری، فضای سازنده حل مسائل را بسازید؛ تصریح کرد: احساس می‌کنم مسئله مطالبه گری گاهی دچار خدشه می‌شود و برخی فکر می‌کنند مطالبه گری دعوا و یقه‌گیری و گاهی هم حرف‌هایی است که اصولاً منطقی پشت آن نیست؛ اصل مطالبه گری خیلی خوب است و ذاتاً چیز خوبی است اما اگر در فضای سازنده پیش برود.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه فعالان اجتماعی و حوزه‌های مختلف می‌توانند در این بخش‌ها کمک کنند، افزود: شما خبرنگاران کار بسیار مهمی دارید؛ در مقابل توطئه‌های دشمن باید بایستید و مقابله کنید، در مقابل غفلت برخی دوستان باید بایستید و اصلاح کنید و به شکل حرفه‌ای هم خودتان را درصحنه نگه‌دارید؛ به حمدالله با ترکیب جوان خبرگزاری مهر همه این‌ها از عهده شما برمی‌آید.

«منهای مرکز» بستری برای رصد عملکرد دولت و مطالبه‌گری ملت

بنابراین گزارش در این مراسم که با حضور مدیران استانی مهر در ۳۱ استان کشور به‌صورت آنلاین برگزار شد، ضمن ارائه توضیحات لازم در مورد پروژه منهای مرکز، صفحه مربوط به این پرونده جامع به همراه زیر سرویس‌های سی‌ویک‌گانه آن رونمایی شد.

این پرونده به‌طور مستمر روند اجرای مصوبات سفرهای استانی دولت را بررسی و رصد می‌کند و مخاطبان خبرگزاری مهر می‌توانند ضمن پیگیری مصوبات مربوط به استان خود مطالبات و نقدهای خود را با مجموعه خبرنگاران دفاتر استانی خبرگزاری مهر در میان بگذارند.

لینک کوتاه : https://ertebatatoresaneha.ir/?p=3137

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.