• امروز : یکشنبه - ۲۴ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 14 July - 2024
کل اخبار: 1604اخبار امروز : 1
3

جزییات طرح «با فردا» صندوق هنر/ جایزه ملی اقتصاد هنر طراحی شد

  • کد خبر : 7368
  • 21 اسفند 1402 - 13:02
جزییات طرح «با فردا» صندوق هنر/ جایزه ملی اقتصاد هنر طراحی
شد

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ با برگزاری یک نشست رسانه‌ای به تشریح عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود در سال جاری و اعلام برنامه‌های سال آینده پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست رسانه‌ای سید مجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به منظور تشریح عملکرد سال ۱۴۰۲ و اعلام برنامه‌های سال آینده مجموعه تحت مدیریت خود با محوریت توانمندسازی اصحاب فرهنگ و هنر برگزار شد.

برنامه صندوق اعتباری هنر در سال ۱۴۰۳ چیست؟

سید مجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ابتدای این نشست خبری ضمن ارایه گزارشی از روند فعالیت‌های مجموعه تحت مدیریت خود گفت: اساسا صندوق اعتباری دارای ۲ بال فعالیت است. اول بال فعالیت‌های حمایتی از اصحاب فرهنگ و هنر است و بال دوم بحث توانمندسازی در حوزه کسب و کارهای مربوط به فعالیت‌های فرهنگی هنری است. البته عمده فعالیت ما در سال گذشته متمرکز بر فعالیت‌های حمایتی بود اما امسال تلاش کردیم در حوزه تقویب بخش توانمندسازی کارهایی را انجام دهیم. شرایطی که خوشبختامه منجر به فعالیت‌های خوبی در این زمینه شد.

وی افزود: ما در بخش حمایتی تلاش می‌کردیم تا دایره تنوع حمایت‌ها را گسترش دهیم. در این بخش علاوه موضوع عضوپذیری که دربرگیرنده روش‌های مختلفی بود نهایت پوشش را انجام دادیم تا ماجرای عضوپذیری راحت‌تر و در برگیرنده سرعت بیشتری باشد. در این بخش باز هم تلاش می‌کنیم تا در مرحله عضوگیری کارهای دشوار و موانع را برطرف کنیم تا در این حوزه شاهد حضور گسترده‌تری از هنرمندان در صندوق باشیم. ما در همین چارچوب موضوع «نشان اعتبار هنر» را داشتیم که بیشتر متمرکز بر استان‌ها بود. شرایطی که دربرگیرنده محدودیت‌هایی برای دریافت نشان درجه یک هنری بود و این طرح به نوعی راحت‌تر از نشان درجه یک بود.

رشد ۱۷۰ درصدی به اعضای کم توان حوزه فرهنگ و هنر

مدیرعامل صندوق اعتباری هنری ادامه داد: رسیدگی به اعضای کم‌توان موضوع مهمی بود که نهایت تلاش خود را انجام دادیم تا در این بخش با یک رشد ۱۷۰ درصدی از اعضای بیشتری در این زمینه حمایت کنیم. ما در طرح «نیک مهر» نیز کارهایی انجام دادیم تا بتوانیم با حوزه حمایتی بیشتری از هنرمندان روبه‌رو باشیم. در این زمینه نیز فعالیت‌های خوبی انجام گرفته که از ابتدای سال آینده هنرمندان کم‌توان کمک‌های حمایتی بیشتری دریافت می‌کنند.

پوراحمدی ضمن ارایه توضیحاتی درباره روند حمایت‌های دیگر صندوق اعتباری هنر در حوزه‌های بیمه‌ای و بیمه تکمیلی که پیش‌تر درباره جزییات آن در رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شده بود، بیان کرد: صندوق در موضوعات مختلف فعالیت‌های حمایتی را انجام داده است. حتی در حوزه سهم بیمه تامین اجتماعی اصحاب فرهنگ و هنر که برخی ممکن است بضاعت پرداخت آن را نداشته باشند پرداختی‌هایی داشتیم که مایه افتخار ما است. به طور کلی ما اکنون شاهد بیش از ۳۶ طرح حمایتی از اصحاب فرهنگ و هنر هستیم که تلاش داریم این عدد را افزایش دهیم. ما به حدود ۲۳ هزار نفر از اعضا تسهیلات حمایتی در قالب وام پرداخت کردیم که فکر می‌کنم دربرگیرنده یک آمار بسیار خوب است.

طراحی یک سامانه ویژه با هدف تسهیل در پرداخت تسهیلات

وی درباره موضوع تسهیلات بانکی ویژه اصحاب فرهنگ و هنر گفت: ما مشغول طراحی سامانه‌ای هستیم که در حوزه سرعت‌عمل دریافت تسهیلات بتوانیم کارهای خوبی را انجام دهیم. مذاکراتی هم با بانک‌های عامل داشتیم تا بتوانیم در قالب زیادی، تضامین دریافت‌شده از بانک‌های پرداخت‌کننده تسهیلات را کم کنیم. این موضوع هم سرعت دریافت تسهیلات را بیشتر می‌کند و هم موجب حفظ کرامت اعضای صندوق اعتباری هنر می‌شود. ما تمام تلاش‌مان را انجام می‌دادیم که پروسه واریز تسهیلات اولا با پایین‌ترین میزان نرخ سود و دوما در عرض ۷۲ ساعت به حساب متقاضیان واریز شوند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه این نشست رسانه‌ای ضمن ارایه توضیحاتی درباره طرح‌های مختلف حمایتی صندوق که طی ماه‌های گذشته جزییات آن اعلام شده بود، به وظایف کلان صندوق اعتباری هنر در حوزه توانمندسازی این مجموعه تحت پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: مردمی‌سازی آثار و تجاری‌سازی تولیدات، خدمات کسب و کار فرهنگی هنری، سرمایه‌گذاری، مشارکت و جذب منابع و توسعه انواع بازارها، هویت فیزیکی، تمرکز و شفافیت در خدمات مالی، تشکیل سبد رفاهی خدماتی، مدیریت و ساماندهی اطلاعات و داده‌ها، آموزش، تبیین و توسعه مدیریت خدمات صندوق از جمله مواردی است که در حوزه وظایف کلان صندوق اعتباری هنر برای توانمندسازی مورد توجه قرار گرفته است.

تشریح وظایف کلان صندوق اعتباری هنر در حوزه توانمندسازی

پوراحمدی بیان کرد: در حوزه «مردمی‌سازی آثار و تجاری‌سازی تولیدات» که توسط شرکت توسعه تجارت هنر و رسانه از مجموعه تابعه صندوق اعتباری هنر اجرا می‌شود، مواردی چون خرید و فروش آثار هنری، شناسایی استعدادها، تهیه سکوهای خرید و فروش آثار هنری، غرفه فروش محلی و گالری دایمی آثار مورد توجه است. در حوزه «کسب کار و فرهنگی هنری» علاوه بر تاسیس یک مرکز مشاوره به نام «ماه» بحث «جایزه ملی اقتصاد هنر»، «راهنمایی توسعه کسب و کار»، «مشاوره‌های حقوقی و قضایی»، «مشاوره کارگزینی و آموزش» جزو الویت‌ها است. در حوزه «سرمایه‌گذاری، مشارکت و جذب منابع و توسعه انواع بازارها» تدوین اطلس تولید و ارایه آثار ذیل فعالیت‌های شرکت «توسعه اقتصاد هنر آتیه» مورد توجه است. ضمن اینکه تدوین و طراحی گردشگری هنری و تشکیل بنیاد نیکوکاری هنر از موضوعات مهم ما این بخش است.

وی در ادامه توضیحات این بخش بود که به موضوع «هویت فیزیکی، تمرکز و شفافیت در خدمات مالی، تشکیل سبد رفاهی خدماتی» اشاره کرد و گفت: ارایه بسته‌های رفاهی، بهداشتی و درمانی، موضوع «هنر کارت» ذیل شرکت «مهان اندیشه کام» در حوزه بین‌المللی، کارت شناسایی بانکی، باشگاه هنرکارت در این بخش مورد توجه است. ما در حوزه مدیریت و ساماندهی اطلاعات و داده‌ها به موضوعاتی چون «بانک اطلاعات سرمایه انسانی»، «سامانه اطلاعات یکپارچه هنرمندان (سایه)»، «سامانه پیام‌رسان صندوق هنر» توجه بیشتری داشتیم.

اعلام جزییات طرح «با فردا» صندوق اعتباری هنر

صندوق اعتباری هنر طی یکی ۲ سال گذشته تمام تلاش را انجام دادیم تا بتوانیم مسیر امیدبخشی را در حوزه عدالت فرهنگی، توزیع منابع، شفافیت طی کنیم. برای اولین‌بار در تاریخ تشکیل صندوق اعتباری هنر توانستیم گزارش مطلوبی از حسابرس قانونی دریافت کنیم. شرایطی که خوشبختانه موجب قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم شد. این در حوزه مدیریتی بخش اقتصادی اتفاق بسیار مطلوبی است. شرایطی که هم در صندوق و هم در مجموعه وزارت ارشاد بی‌نظیر بود و مسیری که نشان‌دهنده قانونمندی و شفاف‌سازی است. ما در تلاش هستیم تا در حوزه ارایه آمار فعالیت‌هایی را برای شفاف‌سازی انجام دهیم که به‌زودی محقق می‌شود. البته در حوزه «آموزش، تبیین و توسعه مدیریت خدمات صندوق» موضوع «طرح کارگاه‌های انسانی» مورد توجه است. در این بخش «شرکت در کارگروه‌های انسانی»، «به‌روزرسانی و یکسان‌سازی اطلاعات»، «تبادل تجارت با رفع ابهامات» از اولویت‌های ما است.

پوراحمدی بیان کرد: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۰ هزار نفر به صندوق اضافه شدند که با این میزان، حدود ۶۰ هزار نفر تعداد بیمه‌شدگان ما هستند. ما نزدیک ۱۶۳ میلیارد تومان هم تسهیلات پرداخت کردیم. در کنار تجلیل از هنرمندان پیشکسوت استان‌ها طراحی طرحی با نام «با فردا» را انجام دادیم که هدف این طرح تجلیل از هنرمندان چوان و بااستعداد و نخبه استان‌ها و شهرهای مختلف کشور است. به‌واسطه این طرح دنبال این هستیم که علاوه بر تجلیل و زمینه‌های شناساندن این هنرمندان در سطح ملی، بتوانند از امکانات بیشتری برخوردار باشند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درباره موضوع پرداخت عیدی به اعضای صندوق اعتباری هنر همچون گذشته و همچنین نحوه حمایت‌ از اعضای صندوق بعد از ایام بازنشستگی، گفت: آن مبلغی که چندی پیش در ایام منتهی به عید به هنرمندان پرداخت شد، یک مرحله از پرداخت‌های روزهای کرونا بود که یکی از بخش‌های این واریزی مصادف با تعطیلات نوروزی شد و عد ای از اصحاب فرهنگ و هنر تصور کردند که این مبلغ در قالب عیدی به هنرمندان پرداخت شده است. با این توضیح ما امسال عنوانی به نام «عیدی» نداریم و آنچه پرداخت شد مرتبط با کمک‌های کرونا بود، البته در صدد برنامه‌ریزی هستیم که در صورت افزایش منابع مالی و درآمدی صندوق بتوانیم حمایت‌هایی این‌چنینی را از محل اعتبارات صندوق انجام دهیم که امیدوارم بتوانیم در این زمینه به توفیقاتی دست پیدا کنیم. البته ما امیدواریم در حوزه بیمه بیکاری اصحاب فرهنگ و هنر که دربرگیرنده ایرادات قانونی هم هست به نتایج مثبتی در حوزه بازنشستگان صندوق و ماجراهای مرتبط با آن برسیم.

فرزاد طایفه حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع، محمدعلی کاروان معاون سرمایه گذاری و اقتصاد هنر، مسلم کریمی معاون اعضا، امیررضا یزدخواستی مدیرعامل شرکت توسعه تجارت هنر پروانه (از شرکت‌های تابعه صندوق اعتباری هنر)، سیدعلی شکراللهی مدیرعامل شرکت مسیر اعتلای هنر آتیه (از شرکت‌های تابعه صندوق اعتباری هنر) هم در بخش دیگری از این نشست رسانه به ارایه توضیحاتی درباره موضوعات مطرح‌شده در این نشست پرداختند.

لینک کوتاه : https://ertebatatoresaneha.ir/?p=7368

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.